Облрада довела, що не є придатком держадміністрації

Фото: 

Сесія Волинської облради 2 лютого за рівнем напруги та кількістю важливих питань стала однією з найбільш резонансних за останні кілька років. Про основні рішення, ухвалені на ній, та про позицію фракції ВО «Свобода» у відстоюванні інтересів громади – розмовляємо з головою Волинської «Свободи», депутатом обласної ради Анатолієм Вітівим.

– Чому обласна рада по суті визнала незадовільною роботу голови Волинської ОДА Володимира Гунчика?

– Де-факто, депутати визнали роботу голови Волинської ОДА Володимира Гунчика незадовільною. Основна причина – повний провал економічної політики облдержадміністрації. Імідж великого господарникам, із яким теперішній голова ОДА асоціював себе, виявився серйозно підмоченим. Володимир Гунчик не справився з тими викликами, які поставив перед ним час. Волиняни хотіли побачити нову якість роботи влади після Революції гідності. Побачили ж те, що було за часів Януковича. Коли при нашому й так мізерному обласному бюджеті залишаються неосвоєні гроші на ремонт шкіл, дитсадків, ФАПів та на інші проекти, то про яку ефективність може йти мова? Ми не бачимо в області ні управлінської команди, ні менеджера на чолі тієї команди. Тому жорстка критика звіту голови ОДА була природня. Облрада довела, що не є придатком облдержадміністрації.

– Але чому ж тоді у депутатів не було особливих зауважень до звіту голови Волинської облради?

– Звіт голови обласної ради пройшов практично без обговорень з однієї простої причини. Більша частина його звіту – це, по суті, звіт депутатського корпусу. Бо всі ключові питання в обласній раді ухвалюють за погодженням між фракціями. Наприклад, якщо ми вирішили виділити кошти на перинатальний центр, то це не одноособове рішення голови ради. Більшість рішень, які приймає сьогодні облрада, є питаннями, які пройшли попереднє погодження та обговорення. Тому-то депутати і не задавали питань до звіту голови ради. А голова обласної ради є лише перший серед рівних.

– Чи запрацює нарешті комунальне підприємство «Волиньприродресурс» після призначення директора?

– Волинська область – єдина в усій Україні отримала ліцензію на видобуток бурштину та інших корисних копалин. Хоча опоненти кричали, що нічого не вийде. Створення комунального підприємства «Волиньприродресурс», яке має наповнювати обласний бюджет, є спільним рішенням, результатом тривалої роботи кількох фракцій. В умовах, коли центральна влада, уряд і парламент не хочуть наводити лад з видобутком бурштину, депутати облради взяли на себе цю непросту місію. Природні багатства мають служити інтересам громади, а не розкрадатися. І перший крок до наведення порядку у цій сфері зроблений.

– Чим так обурила депутатів робота начальника Держгеокадастру?

– Депутати визнали провальною роботу і рекомендувала звільнити з посади голову Держгеокадастру Волині Василя Василенка. Якщо тривалий час волиняни масово скаржаться на роботу управління Держгеокадастру, то його керівник – не на своєму місці. Якщо приходять люди, в тому числі учасники російсько-української війни, і повідомляють про махінації у розподілі земель, якщо тотально ігноруються інтереси громад, то зрозуміло, що така людина, як Василь Василенко, не може далі перебувати на цій посаді.

– Облрада рекомендувала Держлісагентству та міністру аграрної політики негайного звільнити головного лісівника Волині Олександра Кватирка…

– Обласна рада ще до його призначення на цю посаду настійливо закликала керівництво Держлісагентства не затверджувати його кандидатуру. Людина, яка має кримінальне минуле, не може очолювати лісову галузь. Нас тоді не послухали. Але життя показало, що «Свобода» була права. Ми з першого дня стверджували, що лісову галузь Волині має очолювати чесна, принципова людина з новим баченням. Яка буде не тільки рубати ліс, а й садити його. Ліс –одне з головних багатств людини. Але коли до посади дорвалася людина, при якій ліси вирубуються, наче в останній день життя, то що ми лишимо нащадкам? Позиція «Свободи» завжди була чіткою: ми були категорично проти як призначення, так і перебування Олександра Кватирка на посаді. Практично на кожній сесії облради лунають запити про те, що крадуть, ріжуть, пиляють і вивозять ліс. Це недопустимо. Тому обласна рада вирішила: Кватирку – не місце на чолі управління лісового та мисливського господарства.

– Схоже, епопея з Кватирком не закінчилась. Яким чином «шкільні автобуси», які мали би перевозити учнів, 8 лютого перевозили лісівників на інсценовану акцію на його підтримку?

– Те, що робить сьогодні начальник лісового управління області, виходить за межі здорового глузду. Лісівників змушують писати заяви за власний рахунок, садять їх у «шкільні автобуси» і звозять під обласну раду на штучний пікет на підтримку Кватирка. «Свобода» подала заяви у правоохоронні органи, щоб розібратися, на яких підставах автобуси, які мали би довозити школярів, стали інструментом у брудних ігрищах Олександра Кватирка. А чи думав він про те, як мали добиратися діти до шкіл у люті морози, коли все замело снігом? Та й сама акція під стінами облради була розіграним спектаклем. У перших рядах – чиновники з управління лісового господарства. А за ними – лісівники, які питають: «А чому ми приїхали, ми ж не за Кватирка!» Жодних запитань до лісників у нас немає. Питання є лише до однієї людини – Кватирка. Колись древні римляни казали: Карфаген має бути зруйнований. Сьогодні ми кажемо: Олександр Кватирко має піти!

– На сесії було прийнято також ряд політичних звернень. Одне з них – вимога фракції ВО «Свобода» звільнити главу НБУ Валерію Гонтарєву…

– Навряд чи в Україні є людина, яка задоволена роботою НБУ та курсом гривні. Стрімке зубожіння населення є прямим наслідком бездарності як урядів Яценюка та Гройсмана, так і керівництва НБУ. Обласна рада не може стояти осторонь процесів, що відбуваються в країні. Так, звільнення голови Нацбанку – не в нашій компетенції. Але своїм зверненням ми демонструємо центральній владі думки та настрої волинян. Питання звільнення Гонтарєвої давно перезріло. Жодна валюта у світі не знецінювалася так швидко, як гривня. Не розумію, чому бездіє президент, народні депутати? Вони не бачать наслідків діяльності глави НБУ?

– Обласна рада виступила за блокаду окупованих територій. Наскільки це виправдано?

– Не можна одночасно вести війну з окупантами та торгувати з ними. Це вершина цинізму та облуди. Вочевидь, комусь дуже вигідна ця війна. Вона дає можливість заробляти непогані гроші, в той час як українські хлопці проливають свою кров і віддають на вівтар свободи свої молоді життя. Якщо нічого не змінювати, то війна може тривати вічно. «Свобода» з самого початку російської агресії виступала за цілковиту блокаду окупованих територій. Тепер Волинська облрада вимагає цього від президента, уряду та Верховної Ради.

Спілкувався Петро Герасименко