Спільними силами можна зробити багато

Фото: 

У лютому минуло два роки з часу призначення на посаду  голови Ковельської районної державної адміністрації Віктора  КОЗАКА (на знімку вгорі).

Пропонуємо Вашій увазі інтерв'ю з керівником району про підсумки його роботи на цій посаді, бачення перспектив соціально-економічного розвитку громади Ковельщини.

- Вікторе Теодосійовичу, минуло уже 2 роки, як Ви очолили виконавчу гілку влади в районі. Як  би Ви з власної точки зору охарактеризували цей період, адже на посаду прийшли у час кардинальних змін та реформ в країні, які тривають й досі?

- Я неодноразово говорив і сьогодні ще раз підкреслюю: як голова райдержадміністрації, депутат обласної ради, своїм обов'язком вважаю робити все можливе задля поліпшення життя жителів Ковельщини, розвитку нашого краю, а головну оцінку моїм  діям дадуть люди. 

Сьогодні маємо в районі стабільну соціально-економічну ситуацію,  стараємося надавати максимальну підтримку учасникам АТО, їх сім'ям та родинам. Доволі високими є показники наповнення бюджетів усіх рівнів, успішно проходить децентралізація влади. Все це - результат роботи не тільки голови райдержадміністрації, а й злагодженої діяльності представників виконавчої гілки влади, керівників територіальних громад району, депутатів рад усіх рівнів.

Коли я прийшов на посаду, то зрозумів, що для досягнення успіху треба змінювати систему влади, а не людей в системі. Однією з ключових реформ в Україні, що покликана докорінно змінити застарілу систему організації державної влади, є децентралізація. Вона передбачає передачу повноважень та фінансових ресурсів з центру на місця. 

Об'єднані громади мають весь спектр повноважень та фінансових ресурсів, що їх наразі уже мають міста обласного значення. Якщо говорити простими словами - місцеві органи самоврядування тепер самі формуватимуть свій бюджет, управлятимуть власними коштами, у них з'являться ресурси для вирішення нагальних питань і розвитку.

На моє переконання, це - реальний шлях до підвищення якості повсякденного життя мешканців кожного села чи селища, адже дає можливість наблизити адміністративні послуги до людей. 

- Як проходить в районі процес децентралізації? 

- В Ковельському районі в рамках децентралізації створено п'ять об'єднаних територіальних громад - Голобська, Велицька, Люблинецька, Поворська, Дубівська. Звісно, кожна громада по-різному реалізує свій потенціал. Адже у деяких громадах відсутні бюджетоутворюючі підприємства, відповідно вони мають менші фінансові можливості.

Нині на часі - створення Колодяжненської об'єднаної територіальної громади. Вибори  тут відбудуться  30 квітня цього року. В громаду увійдуть села Колодяжне, Будище, Волошки, Кричевичі, Ломачанка, Черемошне, Скулин, Стеблі, Уховецьк.

Слід зазначити, що виконавча влада району надає активну консультаційну підтримку  об'єднаним територіальним громадам, зокрема щодо організації семінарів, нарад, навчань для лідерів територіальних громад з питань формування бюджетів, аналізу можливих джерел наповнення бюджетів, ознайомлення з новинками законодавства в сфері соціального захисту, змін в податковому законодавстві тощо. 

IMG_5749

До речі, Голобська і Велицька об'єднані громади, які утворилися в 2015 році, отримали з Державного бюджету понад п'ять мільйонів гривень кожна для будівництва та ремонту об'єктів інфраструктури. 

Крім цього, в Україні в рамках реформи децентралізації реалізовується проект в галузі освіти - створення опорних шкіл. У їх підпорядкуванні знаходяться окремі школи, що розміщені на території об'єднаних територіальних громад. 

У такому навчальному закладі передбачено все необхідне для якісного навчального процесу - сучасна спортивна зала, кабінети фізики, хімії, біології, географії, математики, інформатики з необхідним обладнанням тощо. Словом, створюються усі умови, щоб навчальний процес був цікавим та багатогранним. 

З серпня 2016 р. у новому форматі як опорний освітній заклад працює "НВК "ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія" смт Голоб. Торік для зміцнення матеріально-технічної бази цього навчального закладу за рахунок освітньої субвенції з Державного бюджету виділено 3 мільйони гривень. 

Обладнання для облаштування спеціалізованих кабінетів отримують й інші школи району.

- Що конкретно вдалося зробити в районі особисто Вам і Вашій команді за минулий рік?

- Ковельською райдержадміністрацією спільно з обласною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування району проводилась активна робота щодо залучення коштів Державного, місцевих бюджетів, коштів міжнародних донорських організацій для реалізації інвестиційних проектів.

Завершено будівництво школи в с. Білині (на знімку внизу), зроблено капітальний ремонт дитячих садочків в с. Колодяжному (на знімках ліворуч і праворуч) та с. Уховецьку, реконструйовано районний стадіон "Дружба" в Голобах, проведено реконструкцію  селищного водозабору в смт Люблинці.

Відремонтовано клуб села Ворони, будинок культури у Новому Мосирі, кіноконцертну залу районного будинку культури в Голобах, розпочато будівництво ЗОШ І-ІІІ с. в с. Вербка. 

Торік також розпочали реконструкцію будинку культури в селі Поворську. Але тут маємо проблему. В ході робіт будівельники виявили, що є необхідність провести додаткові роботи, що не передбачалися проектно-кошторисною документацією. Тож в стислі терміни, які залишалися до кінця року, цей проект втілити було неможливо. Роботи призупинилися, триває коригування проектно-кошторисної документації. Реалізація цього проекту планується в нинішньому році. 

Варто відзначити, що велика увага в Ковельському районі приділяється енергозбереженню. Зокрема, в окремих закладах освіти, культури, медицини замінено вікна й вхідні двері на енергозберігаючі, утеплено стіни, покрівлю, замінено котли застарілих конструкцій, проведено реконструкцію системи опалення та зовнішньої тепломережі. 

Для підвезення учнів до навчальних закладів в минулому році придбано три шкільних автобуси: для Голобської, Велицької об'єднаних територіальних громад, та для підвезення учнів до Любитівської школи. 

- Вікторе Теодосійовичу, з якими питаннями звертаються до Вас люди під час особистого прийому? 

- Звернення торкаються різноманітних сфер життя - з приводу фінансової допомоги на лікування та вирішення соціально-побутових проблем, земельних відносин, ремонту доріг, будинків тощо. В міру можливостей стараємося допомогти. 

-  Часто кажуть, що якісні дороги - основа комфортного життя у селі. Завдання виправити ситуацію з проблемними ділянками на автошляхах району ставила перед собою не одна влада. Ви теж активно сприяєте розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури у Ковельському районі. Що вдалося зробити у цій сфері?

- Якісні дороги, належне транспортне сполучення - це, справді, комфорт і зручність для людей, тож таке питання завжди актуальне. 

Шляхова мережа Ковельського району становить 520 км доріг з твердим покриттям. Всі вони побудовані ще в 1960-1970-х роках, тож уже давно потребують капітального ремонту. Щоб відремонтувати всі дороги в районі, необхідно понад 200 мільйонів гривень і чимало часу. 

IMG_1495

Торік нам вдалося відремонтувати доріг більше як на 38 млн. гривень -  це частина автошляху Ковель-Луцьк,  дороги до села Бахів, в межах сіл Пісочного, Зеленого, Радошина, Скулина, Нового Мосира. Проведено ремонт доріг Радошин-Мар'янівка, Мельниця-Мирин та інших.

Також в минулому році прокладено нову грунтову дорогу, яка з'єднує села Зелене і Білашів, а її тверде покриття плануємо зробити за кошти Євросоюзу в рамках міжнародного проекту "Україна-Польща-Білорусь".

- Провідною галуззю економіки Ковельщини є агропромисловий комплекс. Які результати роботи у цій сфері?

- Основу структури сільськогосподарського виробництва району становлять: рослинництво -58,4 відсотків, тваринництво -  41,6 відсотки.

Вперше в районі СТзОВ "Ратнівський аграрій" розпочало вирощувати льон-кудряш, а сільгосппідприємства "Облапське", "В. Прометей", "Фасти" почали вирощувати соняшник через його високу рентабельність. 

Якщо торкнутися тваринництва, то є динамічний розвиток в галузі свинарства, чисельність поголів'я свиней становить понад 21 тисячу голів. В області маємо найкращий показник в цій галузі. В цьому напрямку успішно працює ТзОВ "Віра-1".

Щодо поголів'я ВРХ, то на початок року в сільгосппідприємствах району утримувалось майже вісім тисяч голів ВРХ. Це дещо менше попереднього року. Прикро, але відсутність дотації та інвестиційних надходжень для виробників яловичини не стимулює до подальшого утримання поголів'я.

Протягом січня-грудня 2016 року підтримка галузі АПК здійснювалася за рахунок відповідних програм з обласного та районного бюджетів. 

У районі успішно працюють та розвиваються  такі сільськогосподарські підприємства, як ТзОВ "В. Прометей", ТзОВ "Дружба", СТзОВ "Зоря", СТзОВ ім. Лесі Українки, СТзОВ "Облапське", ТФГ "Фасти". На території району також обробляють землю сільськогосподарські підприємства із сусідніх районів - ТзОВ "Ратнівський аграрій", ФГ "Перлина Турії", продовжується робота по залученню інших аграріїв. 

Завдяки успішній діяльності таких потужних підприємств, фермерів, підприємців, ми маємо вагомі надходження до місцевого бюджету, що дає можливість поліпшувати інфраструктуру нашого району.

- Чи задоволені рівнем співпраці з районною радою?

- Так, хочу висловити вдячність голові районної ради Андрію Петровичу Броїлу та всьому депутатському корпусу за плідну співпрацю на благо мешканців району. Адже тільки завдяки тісній співпраці із депутатським корпусом районної ради нам вдалося  втілити в життя соціально-економічні програми розвитку району, спрямовані на  підвищення рівня життєзабезпечення територіальних громад. 

- Пане голово, розкажіть про плани та перспективи на майбутнє.

- Новий рік окреслює перед нами нові перспективи. Передусім, у 2017 році маємо завершити процес об'єднання громад. Є великий перелік питань в галузі будівництва, а пріоритет - добудова Вербської школи. 

У планах - відкриття нових груп у дитячих садочках, будівництво та ремонт доріг,  реалізація проектів, що внесені в Стратегію розвитку Волинської області на період до 2020 року. Наразі я не конкретизую напрямків нашої роботи, бо всі заплановані проекти проходять процедуру обговорення на сесіях та у відповідних комісіях обласного та районного рівнів. 

Будемо й далі працювати в напрямку отримання грантових коштів,  залучення інвесторів, які оброблятимуть сільськогосподарські угіддя. 

- Вікторе Теодосійовичу, як реагуєте на критику?

- Нормально. Якщо є певні упущення, справедлива критика допомагає в роботі. Але хочеться, щоб поряд з критикою звучали конкретні пропозиції щодо дій. 

- В одній газетній публікації неможливо охопити весь спектр життєдіяльності нашого краю. А що Вас, як керівника району, хвилює сьогодні найбільше?

- Звичайно, є багато питань, які потребують уваги та невідкладного вирішення. Ми працюємо над їх розв'язанням. Сьогодні наша держава переживає непростий період, і всі ми хочемо, передусім, стабільності, впевненості у майбутньому. Як каже народна мудрість, найважче жити і працювати в часи змін. Зараз у нашій державі ініційовано багато реформ в різних галузях. Ці реформи потребують багато зусиль від українського суспільства, але треба пережити певні труднощі для сталого розвитку та достойного рівня життя в майбутньому.  

А головне, звичайно, - відновлення миру, збереження суверенітету і незалежності Української держави, для чого потрібна консолідація зусиль влади, громадськості і політичних сил. Антитерористична операція на Сході країни яскраво продемонструвала, що коли ми єдині, то спроможні дати рішучу відсіч російським агресорам та їх найманцям, суттєво зміцнити потужність наших Збройних Сил, впевнено дивитися у завтрашній день.

- Дякую, Вікторе Теодосійовичу, за цікаве інтерв'ю.

Розмову вела 

Світлана ЛЯШУК.