Землю потрібно продавати лише українцям, які вміють, хочуть і будуть на ній працювати

Фото: 

 

Володимир Яренчук – депутат Волинської обласної ради, член партії «Батьківщина». Входить у бюджетну комісію. Є головою фермерського господарства «Перлина Турії». До слова, він став найкращим в номінації «Аграрій року» премії «Люди року-2019. Волинь».

– Ви зовсім недавно увійшли в бюджетну комісію, та все ж, які питання для вирішення є першочерговими?

– Так, у бюджетну комісію я входжу зовсім недавно. До того я був у «дорожній» комісії, комісії з питань агропромислового комплексу. Зараз ідуть бюджетні слухання – ми перші в Україні ввели таку практику, коли всі представники бюджетних сфер беруть активну участь і пропонують свої пропозиції. І це дуже правильно. Адже захищені статті завжди були і є першочерговими. Нині триває процес децентралізації, який буде тягнути за собою нові питання щодо фінансування. У нас завжди не вистачало грошей, і ми просили їх у держави. А зараз державне фінансування ще більш урізається, і все «вішають» на місцеві бюджети.

– У нас на Волині відносно хороші дороги, якщо порівняти з іншими областями. Ми виграли від митного експерименту, але ж тепер цих грошей не буде.

– Так, львівська дорога і дорога Луцьк – Володимир-Волинський зроблені за кошти митного експерименту. Тепер цих грошей дійсно не буде. Зараз держава виділила десь 53 мільярди на дороги, а коли був митний експеримент і ми мали перевиконання на 700 мільйонів, то дороги було за що будувати. Ще багато доріг зробили білощебеневих, багато було збудовано, перебудовано, підсипано, бо ж вони зношуються під вагою транспорту.

Є в нас на Волині дорога, яку два рази будували, не хочу називати, хто будував і яка це дорога, але на сьогодні вона зруйнована повністю. Її робили в сніг, весною її переробляли, і знов неправильно. На сьогодні вона геть знищена. Гроші виділили, а дороги немає. І це дорога обласного значення. Ще держава хотіла забрати акциз із заправок, але це було не вигідно депутатам-мажоритарникам, і вони не проголосували. Тож акциз лишився ще на рік. Ці гроші йдуть на ту ОТГ чи місто, де розташована заправка.

– На чому спеціалізується ваше фермерське господарство «Перлина Турії»?

– Ми сіємо і садимо все, що росте на Волині, крім садків. А взагалі ми фанати молочного скотарства. У нас збудований дуже великий комплекс, завезли багато худоби з Данії, Польщі, Німеччини, за яку держава відшкодувала по 24 тисячі гривень за одну голову.

– Що чекає фермерів від відкриття ринку землі?

– Сьогодні на Волині є одиниці фермерів, які можуть дозволити собі купити тисячу гектарів землі. Решту буде купляти інвестор з-за кодону. У кого буде багато валюти, приїде і купить. І не потрібні йому будуть дороги, які ми, свої фермери, будуємо в селі. Я недавно в селі Селець півтора кілометра дороги зробив за свій рахунок. І школи, і садочки – робимо все, що можемо. Що за власні кошти, що за бюджетні. Але щось робимо, бо ми тут живемо, бо нам не все одно.

А іноземний інвестор зайде, купить землю – зашле 5 комбайнів і 5 людей, сівалками посіють за два дні, поїдуть у іншу область – там посіють і т. д. І на тому село буде ще більш занедбаним. І вона в нас одна, її потрібно цінувати. Якщо перефразувати відомий вірш: можна все на світі продати, сину, продати не можна матір, землю і Батьківщину.

– Ще закордонні інвестори могтимуть неконтрольовано використовувати пестициди, що може негативно вплинути на здоров’я людей?

– Це дійсно потрібно суворо конт-ролювати. Бо є закон, а він не виконується. Пестициди, гербіциди, звісно, будуть вноситися неконтрольовано. Свої фермери цього не зроблять, бо вони тут живуть. А інвестор сам може бути в Китаї або Японії, яка йому різниця? Ми використовуємо лише дозволене і дороге та якісне. Тому ми пишемо звернення до народних депутатів і просимо, щоб вони набралися розуму і не підписували цього закону в тій редакції, в якій пропонується.

– Які конкретні пропозиції депутатів облради щодо ринку землі?

– Ринок землі однозначно буде, хочемо ми цього чи ні. Але наші вимоги такі:

– 10 років не запускати іноземного інвестора;

– до тисячі гектарів землі в одні руки;

– земля не обробляється 2 роки – забирати;

– перепродажу землі не допустити протягом 10 років.

А Рада пропонує одразу сюди запустити іноземця і по 217 тисяч гектарів землі в одні руки дати. А наша область має якийсь мільйон гектарів, зайшли 5 інвесторів, і все, землі немає.

– Але ж у Раді запевняють, що перевага на купівлю землі надається своїм?

– Це неправда, нас просто обманюють. Вони просто хочуть проголосувати чимшвидше за закон, і на тому все. Але це ж не авто чи хату продати. У нас одне прохання до Верховної Ради – не зробіть помилки з землею. Її потрібно продавати лише українцям, які вміють, хочуть і будуть на ній працювати.

– Ви казали, що цей рік надважкий для фермерів, чому?

– Це, напевно, найтяжчий рік за останні десятиліття. Він неврожайний. У нас у цьому році на кожній тонні кукурудзи ціна менша на півтори тисячі. Пшениця, кукурудза, ріпак – урожайність зменшилася на 2 тонни на гектар. І це точна статистика. Це мільйонні збитки. Нам у цьому році віддавати 37 мільйонів кредиту, а з чого? А 22 відсотки річних – такого немає в жодній країні. То хіба ми будемо конкурентні з тим же поляком? Ніколи.

На цей час не вигідно сіяти абсолютно все, тому що низька ціна, долар падає. Сьогодні ще нас рятує ціна молока, вона хороша, і з того ми живемо. Молоко в нас іде екстра, ми задоволені тим, що збудували великий тваринний комплекс, хоч на нього і пішли мільйони, але тішить те, що виконуються державні програми, в яких наше господарство взяло участь, і ми маємо надію, що отримаємо відшкодування. Але фермери, які тільки сіють, – в них одні збитки.

– Тепер анонсують, що і хліб знову подорожчає?

– Той, хто продає хліб, тому вигідно. Але зараз не той хліб, що був років 10 тому. Одні розпушувачі. Вага хліба – 700 грамів, а контролю за його ціною немає. Ще раніше ціну хліба контролювали, а тепер вона відпущена – хто як хоче, так і торгує.

– І наостанок, що можете сказати за новопризначеного голову ОДА Юрія Погуляйка, очікуєте сприяння з його боку?

– Ми ж просили, дайте нам місцеву людину, яка знає область. Але нас не почули. Я нічого не кажу, може, він дійсно фахівець, час покаже. Скоро буде сесія облради, я обов’язково зайду до нього і запитаю його позицію щодо ринку землі. Але наперед нічого поганого за нього можу сказати, він вивчає область. Думаю, вже за якийсь місяць часу побачимо його роботу.

Розмовляла Ірина Бура